Wisconsin Wrestling Online Wisconsin Wrestling Home Page
November 20, 2017, 07:58:11 PM *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News:
 
   Home   Help Login Register  

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Dan Gable Open Oshkosh Saturday November 16, 2013 Results/places  (Read 287 times)
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
TomM
Administrator
Comfortably Numb
*****
Offline Offline

Posts: 21869


WWW
« on: November 16, 2013, 07:17:59 PM »

Dan Gable Open Oshkosh Saturday November 16, 2013 Results/places

Open - 125
 1st Place - Jake Bellis of Harper College
 2nd Place - Tanis Arcos of Harper College
 3rd Place - Matt Damp of Lakeland College
 4th Place - Scott Worlund of University of Wisconsin Oshkosh
 5th Place - Kris Adams of University of Wisconsin Stevens Point
 6th Place - Tirso Lara of North Dakota State
1st Place Match
 1st Place Match - Jake Bellis (Harper College) won by fall over Tanis Arcos (Harper College) (Fall 5:30)
3rd Place Match
 3rd Place Match - Matt Damp (Lakeland College) won by major decision over Scott Worlund (University of Wisconsin Oshkosh) (Maj 10-0)
5th Place Match
 5th Place Match - Kris Adams (University of Wisconsin Stevens Point) won by injury default over Tirso Lara (North Dakota State) (Inj. 0:00)

Open - 133
 1st Place - Craig Mason of University of Wisconsin Oshkosh
 2nd Place - Eduardo Orihuela of Lakeland College
 3rd Place - Jon Arenas of Unattached (no team)
 4th Place - Cody Brandle of Harper College
 5th Place - Terrace Davis of Unattached (no team)
Round 1
 Round 1 - Jon Arenas (Unattached (no team)) won by decision over Cody Brandle (Harper College) (Dec 8-5)
 Round 1 - Craig Mason (University of Wisconsin Oshkosh) won by decision over Eduardo Orihuela (Lakeland College) (Dec 8-2)
Round 2
 Round 2 - Craig Mason (University of Wisconsin Oshkosh) won by decision over Terrace Davis (Unattached (no team)) (Dec 4-0)
 Round 2 - Eduardo Orihuela (Lakeland College) won by major decision over Cody Brandle (Harper College) (Maj 11-2)
Round 3
 Round 3 - Eduardo Orihuela (Lakeland College) won by fall over Terrace Davis (Unattached (no team)) (Fall 4:19)
 Round 3 - Craig Mason (University of Wisconsin Oshkosh) won by decision over Jon Arenas (Unattached (no team)) (Dec 5-2)
Round 4
 Round 4 - Jon Arenas (Unattached (no team)) won by decision over Terrace Davis (Unattached (no team)) (Dec 3-0)
 Round 4 - Craig Mason (University of Wisconsin Oshkosh) won by decision over Cody Brandle (Harper College) (Dec 7-1)
Round 5
 Round 5 - Cody Brandle (Harper College) won by decision over Terrace Davis (Unattached (no team)) (Dec 6-2)
 Round 5 - Eduardo Orihuela (Lakeland College) won by fall over Jon Arenas (Unattached (no team)) (Fall 1:37)

Open - 141
 1st Place - Andrew Crone of University of Wisconsin Madison
 2nd Place - Gabe Grahek of University of Wisconsin Madison
 3rd Place - Mitch Friedman of North Dakota State
 4th Place - Trevor Spears of University of Wisconsin Stevens Point
 5th Place - Gresh Henderson of Harper College
 6th Place - Blake Tisza of Harper College
1st Place Match
 1st Place Match - Andrew Crone (University of Wisconsin Madison ) won by decision over Gabe Grahek (University of Wisconsin Madison ) (Dec 4-0)
3rd Place Match
 3rd Place Match - Mitch Friedman (North Dakota State) won by major decision over Trevor Spears (University of Wisconsin Stevens Point) (Maj 12-1)
5th Place Match
 5th Place Match - Gresh Henderson (Harper College) won by injury default over Blake Tisza (Harper College) (Inj. 0:00)

Open - 149
 1st Place - Blake Santi of Harper College
 2nd Place - Alex Blaney of North Dakota State
 3rd Place - Andrew Kepchar of Calumet College
 4th Place - Marcus McCauley of Lakeland College
 5th Place - Jon Denikas of Harper College
 6th Place - Ruslan Gabeev of Unattached (no team)
1st Place Match
 1st Place Match - Blake Santi (Harper College) won by decision over Alex Blaney (North Dakota State) (Dec 6-0)
3rd Place Match
 3rd Place Match - Andrew Kepchar (Calumet College) won by major decision over Marcus McCauley (Lakeland College) (Maj 12-2)
5th Place Match
 5th Place Match - Jon Denikas (Harper College) won by decision over Ruslan Gabeev (Unattached (no team)) (Dec 7-5)

Open - 157
 1st Place - Justin Weber of University of Wisconsin Madison
 2nd Place - Matt Weber of Lakeland College
 3rd Place - Thomas Dahlke of University of Wisconsin Oshkosh
 4th Place - Ramiro Rojas of Calumet College
 5th Place - Manny Silva of University of Wisconsin Parkside
 6th Place - Sid Carbone of Harper College
1st Place Match
 1st Place Match - Justin Weber (University of Wisconsin Madison ) won by major decision over Matt Weber (Lakeland College) (Maj 13-2)
3rd Place Match
 3rd Place Match - Thomas Dahlke (University of Wisconsin Oshkosh) won by decision over Ramiro Rojas (Calumet College) (Dec 6-4)
5th Place Match
 5th Place Match - Manny Silva (University of Wisconsin Parkside) won by injury default over Sid Carbone (Harper College) (Inj. 0:00)

Open - 165
 1st Place - Seth Liegel of University of Wisconsin Madison
 2nd Place - Nazar Kulchytskyy of University of Wisconsin Oshkosh
 3rd Place - Mitchell Fucile of Lakeland College
 4th Place - Jaden Boivin of University of Wisconsin Stevens Point
 5th Place - Anthony Friese of University of Wisconsin Stevens Point
 6th Place - Trevour Chavez of North Dakota State
1st Place Match
 1st Place Match - Seth Liegel (University of Wisconsin Madison ) won by decision over Nazar Kulchytskyy (University of Wisconsin Oshkosh) (Dec 6-5)
3rd Place Match
 3rd Place Match - Mitchell Fucile (Lakeland College) won by decision over Jaden Boivin (University of Wisconsin Stevens Point) (Dec 7-4)
5th Place Match
 5th Place Match - Anthony Friese (University of Wisconsin Stevens Point) won by fall over Trevour Chavez (North Dakota State) (Fall 5:42)

Open - 174
 1st Place - Jake Stilling of University of Wisconsin Madison
 2nd Place - Dan Schiferl of University of Wisconsin Oshkosh
 3rd Place - Justin Sternweis of Unattached (no team)
 4th Place - Derek Gerber of Lakeland College
 5th Place - David Hughes of Harper College
 6th Place - Dylan Diebitz of University of Wisconsin Stevens Point
1st Place Match
 1st Place Match - Jake Stilling (University of Wisconsin Madison ) won by decision over Dan Schiferl (University of Wisconsin Oshkosh) (Dec 8-6)
3rd Place Match
 3rd Place Match - Justin Sternweis (Unattached (no team)) won by decision over Derek Gerber (Lakeland College) (Dec 6-2)
5th Place Match
 5th Place Match - David Hughes (Harper College) won by decision over Dylan Diebitz (University of Wisconsin Stevens Point) (Dec 4-1)

Open - 184
 1st Place - Dennie Brown of Calumet College
 2nd Place - Nicholas Veling of University of Wisconsin Madison
 3rd Place - Korey Kleinhans of University of Wisconsin Oshkosh
 4th Place - Nick Matiash of Unattached (no team)
 5th Place - Michael Romanelli of Harper College
 6th Place - Aaron Almedina of Lakeland College
1st Place Match
 1st Place Match - Dennie Brown (Calumet College) won by decision over Nicholas Veling (University of Wisconsin Madison ) (Dec 5-3)
3rd Place Match
 3rd Place Match - Korey Kleinhans (University of Wisconsin Oshkosh) won by injury default over Nick Matiash (Unattached (no team)) (Inj. 0:00)
5th Place Match
 5th Place Match - Michael Romanelli (Harper College) won by decision over Aaron Almedina (Lakeland College) (Dec 4-1)

Open - 197
 1st Place - Richard Robertson of University of Wisconsin Madison
 2nd Place - Eric Peissig of University of Wisconsin Madison
 3rd Place - Jeremy Kroeger of Lakeland College
 4th Place - Jay Howarth of University of Wisconsin Oshkosh
 5th Place - Eric Johnson of Calumet College
 6th Place - Steve Asmondy of University of Wisconsin Stevens Point
1st Place Match
 1st Place Match - Richard Robertson (University of Wisconsin Madison ) won by decision over Eric Peissig (University of Wisconsin Madison ) (Dec 5-3)
3rd Place Match
 3rd Place Match - Jeremy Kroeger (Lakeland College) won by fall over Jay Howarth (University of Wisconsin Oshkosh) (Fall 3:32)
5th Place Match
 5th Place Match - Eric Johnson (Calumet College) won by forfeit over Steve Asmondy (University of Wisconsin Stevens Point) (FF)

Open - 285
 1st Place - Brock Horwath of University of Wisconsin Madison
 2nd Place - Brandon Clapper of University of Wisconsin Oshkosh
 3rd Place - Scott Pitrowski of Calumet College
 4th Place - Rainger Rossway of Lakeland College
 5th Place - Gabriel Mota of Calumet College
 6th Place - Luke Hoffmann of University of Wisconsin Stevens Point
1st Place Match
 1st Place Match - Brock Horwath (University of Wisconsin Madison ) won by decision over Brandon Clapper (University of Wisconsin Oshkosh) (Dec 4-2)
3rd Place Match
 3rd Place Match - Scott Pitrowski (Calumet College) won by decision over Rainger Rossway (Lakeland College) (Dec 6-2)
5th Place Match
 5th Place Match - Gabriel Mota (Calumet College) won by fall over Luke Hoffmann (University of Wisconsin Stevens Point) (Fall 1:18)
Logged

That's why they wrestle the matches
Advocating "matside weigh-in" since 1997
I was in the best shape of my life once.
The thing to remember when traveling is that the trail is the thing, not the end of the trail. Travel too fast and you will miss all you are traveling for. - Louis L'amour
Wisconsin Wrestling Online
   

 Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!